Valószínűleg érdemben fogja vizsgálni a Legfelsőbb Bíróság a beadványokat
Sándor Lénárd szerint valószínű, hogy előbb vagy utóbb ezeket az eseteket a kérdés kiemelt és országos jelentőségére tekintettel a Legfelsőbb Bíróságnak is érdemben meg kell vizsgálnia. „A választást megelőző napokban és hetekben a választási eljárási szabályok több államban is olyan lényeges mértékben módosultak, ami okkal kelt alkotmányossági aggályokat” – tette hozzá.
Hack Péter hozzáteszi: az elnök helyzetét tovább nehezíti, hogy „nem elég a visszaélés elvi lehetőségét, a levélszavazatokkal való manipulálás esetleges kockázatait bemutatni, hanem azt kell bizonyítani, hogy ez a manipuláció megtörtént, és olyan mértékben, ami a választás eredményét érdemben befolyásolta.”
Trump helyzete bizonytalan, de nem lehetetlen
Abban a kérdésben, hogy mennyi esélye van az elnök beadványai sikerességének, a két szakértő hasonló álláspontra helyezkedik. Hack Péter szerint ha sikerül bizonyítani a választási eredményeket érdemben befolyásoló tömeges csalást, akkor azt már az adott államok bíróságai is elbírálhatják, vagy végső soron a szövetségi Legfelsőbb Bíróság is dönthet az ügyekben. Az elvi lehetőség tehát megvan arra, hogy az eredmény megváltozzon, azonban ennek realitását a perindításokig lehetetlen eldönteni.
Sándor Lénárd úgy látja, hogy „az elnök helyzete ugyan nem reménytelen, de a 2000-es elnökválasztáshoz képest jelentős különbség, hogy míg annak idején egyetlen tagállamban 0,009 százalékos hátrányt kellett volna ledolgozni, addig jelenleg több tagállamban ennél nagyobb a különbség. Emellett pedig mivel az amerikai szövetségi választási rendszer rendkívül decentralizált, így egy összehangolt csalás végrehajtása is sokkal nagyobb erőfeszítést igényel, és nem valószínű, hogy hosszú ideig titokban maradhat.”
Bármi is lesz az ügy vége, egy biztos:
a bíróságoknak választ kell adniuk az állampolgároknak a választások során tapasztalt anomáliákra.
Talán a fehérorosz vagy azeri voksolásról történő beszámolókban hasonló történéseken nem vonnánk fel a szemöldökünket, de a demokrácia őshazájában és a „fékek és ellensúlyok rendszerének” otthonában magyarázatot kell adni például arra, hogy idén egyes helyeken a választójogot a halottakra is „kiterjesztették”.
Donald Trumpon kívül talán a legvérmesebb republikánus szavazók sem várják azt, hogy a Legfelsőbb Bíróság a regnáló elnököt hozza ki győztesnek, azt viszont biztosan, hogy megindokolja a történteket. Elgondolkodtató továbbá az is, hogy mennyiben befolyásolta volna a választás kimenetelét, ha a Pfizer gyógyszeripari óriás hétfőn bejelentett koronavírus-vakcinája egy héttel korábban érkezik. Azonban ahogy a sportban, úgy az életben sem számít a ha.
MTI/AP/Rebecca Blackwell